۲۷ / ۰۳ / ۱۴۰۰
10:23

کلاهبرداری پانزی چیست؟

03:47157۰

ترفند کلاهبرداری پانزی بر اساس اسم چارلز پانزی که برای استفاده از این روش در سال ۱۹۲۰ بدنام شده بود انتخاب شده‌ است. پانزی این سیستم را اختراع نکرده بود اما عملیات او چنان پولی را به خود جذب کرد که اولین موردی بود که در سرتاسر ایالات متحده شناخته شد.
ترفند پانزی یک روند سرمایه‌گذاری کلاهبردارانه ‌است که سود‌هایی را از همان پول سرمایه‌گذاری شده یا مالی که بوسیلهٔ سرمایه‌گذار بعدی پرداخت شده‌است، به سرمایه‌گذار قبلی خودش پرداخت می‌ کند یعنی عایدی حاصل شده از سود واقعی دست آمده توسط سازمان یا شخصی که فعالیت تجاری را انجام می دهد پرداخت نمی گردد.
معمولاً کلاهبرداری پانزی سوژه های جدید خود را با نمایش سود‌ هایی که دیگر سرمایه‌گذاری‌ ها نمی‌توانند پرداخت کنند فریب می دهند. بنابه گفته کلاهبردران سود های پرداختی به‌ طور غیرعادی با دوام و مقدار آن زیاد می باشد. برای حفظ حیات سیستم پانزی و این عایدی و پرداخت سود به سرمایه‌ گذاران می بایست روند جذب افراد جدید ادامه دار باشد.
به علت پرداخت سود واقعی کم این سیستم کلاهبرداری (اگر سودی در کار باشد)، فروپاشی این سیستم قریب الوقوع می باشد. همچنین معمولا قبل از فروپاشی این سیستم بعلت درگیر شدن سرمایه گذاران بیشتر و فروش اسناد بدون اعتبار و یا ثبت نشده، توجه مراجع قانونی را به خود جلب کرده و مورد سوءظن قرار خواهند گرفت.

مثال

فرض کنید تبلیغاتی شروع شده‌ است که وعدهٔ عایدی‌ های فوق‌ العاده را برای سرمایه‌ گذاران می‌ دهد. برای مثال، سود ۲۰٪ برای یک قرارداد ۳۰ روزه. هدف معمولاً اغواء کردن مردم عامی که دانش عمیقی از امور سرمایه‌ گذاری یا اصطلاحات آن ندارند است. اصطلاحات ساختگی زبانی که تأثیرگذار بنظر می‌ رسند اما اساساً بی‌ معنی هستند برای خیره کردن سرمایه‌ گذاران بکار می‌روند. اصطلاحاتی همچون hedge futures trading، برنامه‌های سرمایه‌ گذاری با بازدهی بالا (HYIP)، سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر که قوانین مالی مساعد تری دارند، ممکن است استفاده شوند. مروج این سیستم سپس سهام‌ هایی را به سرمایه‌ گذارانی که اساساً قربانیان یک حقهٔ جلب اعتماد هستند که بعلت بی‌دانش بودن یا عدم کفایت فریفته شده‌ اند، می‌فروشد. همچنین ادعا هایی همچون یک استراتژی سرمایه‌ گذاری انحصاری که باید برای اطمینان از برتری رقابتی محرمانه نگه داشته شود ممکن است برای پنهان کردن ماهیت سیستم استفاده شوند.

بدون مزیت اطلاعات قبلی یا واضح در مورد سرمایه‌ گذاری، فقط تعداد کمی سرمایه‌ گذار اغواء می‌شوند که معمولاً مبالغ کوچکی سرمایه‌گذاری می‌کنند. ۳۰ روز بعد، سرمایه‌گذار سرمایهٔ اولیهٔ خود را بعلاوهٔ ۲۰٪ سود دریافت می‌ کند. در این موقع، سرمایه‌ گذار انگیزهٔ بیشتری برای سرمایه‌ گذاری با مبلغ بیشتر پیدا کرده و همچنان که اخبار این واقعه منتشر می‌ شود بقیهٔ سرمایه‌ گذاران از فرصت برای شراکت استفاده می‌کنند، که موجب یک اثر آبشاری بر اثر وعدهٔ عایدی‌ های غیر عادی می‌ شود. اما، بازگشت پول به سرمایه‌ گذاران ابتدایی از محل سرمایه‌ گذاری تازه‌ وارد ها پرداخت می‌شود، نه از محل سود ها.

یک علت اینکه سیستم در ابتدا چنان خوب کار می‌ کند آن است که سرمایه‌ گذاران اولیه، آن هایی که عملاً عایدی‌ های بزرگ را دریافت می‌ کنند، معمولاً پول خود را دوباره در سیستم سرمایه‌ گذاری می‌کنند؛ بنابراین، آن‌هایی که سیستم را اجرا می‌ کنند عملاً مجبور به پرداخت مبلغ خالص زیادی نیستند؛ آن‌ ها به سادگی باید عبارت‌ هایی را به سرمایه‌ گذاران بفرستند که نشان می‌ دهند آن‌ ها با نگه داشتن پول چقدر بدست آورده‌ اند و با این کار این فریب را که سیستم یک سرمایه‌ گذاری با سود بالاست حفظ کنند.

مبلغان همچنین تلاش می‌کنند باز پس‌ گیری‌ ها را با ارائه پلان‌ های جدید به سرمایه‌ گذاران به حداقل برسانند. پلان‌ هایی که معمولاً در آن‌ ها پول به ازای سود های بالاتری برای مدت بیشتری نگه داشته می‌ شود. مروج مشاهده می‌ کند که پول همچنان که به سرمایه‌ گذاران گفته می‌ شود که آن‌ ها نمی‌ توانند پول را از پلان اول به پلان دوم انتقال دهند جریان می‌ یابد. اگر تعداد کمی از سرمایه‌ گذاران بخواهند پول خود را بر اساس موارد اجازه داده شده با زپس بگیرند، درخواست آن‌ ها فوراً انجام می‌شود که باعث می‌ شود این توهم برای تمام سرمایه‌ گذاران دیگر ایجاد شود که سرمایه و سود آن‌ ها قابل پرداخت است.

لینک کوتاه
https://silentbrains.ir /?p=1925

7 نوشته
تمامی مطالب مغز های خاموش با جستوجو در اینترنت ، شبکه های اجتماعی و منابع اطلاعاتی آزاد با کمک علم OSINT بدست آمده و این مجموعه وابسته به هیچ سازمان ، ارگان یا نهادی نمیباشد.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند