۲۶ / ۰۱ / ۱۴۰۰
08:44

پیشنهاد ممنوعیت تبلیغات شرکت‌های روس در فیس‌بوک و توییتر

02:391010

برخی نمایندگان پارلمان روسیه پیشنهاد کردند تبلیغات شرکت‌های روس در فیس‌بوک و توییتر ممنوع شود.

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان؛ برخی نمایندگان پارلمان روسیه لایحه‌ای مبنی بر ممنوعیت تبلیغات شرکت‌های دولتی در شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و توییتر به پارلمان ارائه دادند.

آنتون گاریِلکین، عضو کمیته سیاست اطلاعات مجلس دوما پیشنهاد کرد دولت شرکت‌های دولتی و نهادها را از ثبت آگهی و تبلیغات در پلتفرم‌های شرکت‌های فناوری اطلاعاتی که قوانین روسیه را نقض می‌کنند، ممنوع کند تا بدین طریق فیس‌بوک و توییتر مجبور به رعایت قوانین روسیه و خصوصاً انتقال پایگاه داده‌های اطلاعات شخصی شهروندان روسیه به خاک این کشور شوند و اقدام به محلی سازی این پایگاه داده‌ها بکنند.

گاریِلکین در گفتگو با خبرگزاری اینترفاکس اظهار داشت:

معتقدم ما باید برای متخلفان قوانین روسیه چنین گزینه‌ای در نظر بگیریم و در مرحله اول به توصیه‌هایی مبنی بر عدم درج آگهی و تبلیغات در پلتفرم‌های غول‌های فناوری اطلاعات همچون فیس‌بوک و توییتر و سایر پلتفرم‌هایی که قوانین روسیه را نقض می‌کنند، اکتفا کنیم. در مرحله دوم نیز محدودیت‌های قانونی اعمال می‌کنیم.

به گفته گاریلکین، در سال 2018 شرکت‌ها و نهادهای دولتی 8 میلیارد روبل برای تبلیغات دیجیتال هزینه کرده‌اند که نیمی از آن به شرکت‌های فناوری اطلاعات بین‌المللی اختصاص‌یافته است.

علاوه بر پیشنهاد جدید گاریلکین، چندی پیش نمایندگان پارلمان روسیه در حوزه سیاست اطلاعات، فناوری و ارتباطات لایحه‌ای نیز مبنی برافزایش جریمه‌های شرکت‌های اینترنتی به علت نقض قوانین روسیه درحوزه اطلاعات شخصی، عدم حذف محتوای غیرقانونی و عدم پرداخت مالیات در روسیه تنظیم کرده بودند.

الکساندر ژوراولیُف، رئیس کمیسیون تنظیم حقوقی اقتصاد دیجیتال انجمن وکلای روسیه در مسکو اعلام کرده بود این لایحه فیس بوک، توییتر و اپل را به سمت افتتاح نمایندگی و ذخیره اطلاعات در روسیه سوق خواهد داد.

در فوریه سال جاری میلادی دادگاه بین‌المللی منطقه تاگانسکی مسکو توییتر و فیس بوک را به علت امتناع از انتقال اطلاعات شخصی کاربران روس به سرورهای داخلی این کشور به پرداخت 4 میلیون دلار جریمه کرده بود. قرار بود در صورت نقض مجدد قوانین روسیه این جریمه به 18 میلیون روبل افزایش یابد.

دادگاه مذکور شرکت گوگل را نیز به علت نقض مجدد قوانین روسیه و فیلتر ناکافی محتوای غیرمجاز در موتور جستجو به پرداخت 1.5 میلیون روبل جریمه محکوم کرده بود.

اوایل ماه ژوئیه، روسکام نادزور، سازمان نظارت بر ارتباطات و رسانه‌های جمعی روسیه به علت اقدامات ناکافی گوگل در راستای فیلتر محتوای غیرقانونی از نتایج جستجو پروتکلی در خصوص تخلفات اداری علیه این شرکت تنظیم کرده و اعلام نمود گوگل به‌صورت جزئی محتوای غیرمجاز را از نتایج جستجو حذف می‌کند و بیش از یک‌سوم لینک‌های محتوای غیرمجاز همچنان در گوگل ایندکس می‌شوند.

لینک کوتاه
https://silentbrains.ir /?p=1390

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند