۲۶ / ۰۱ / ۱۴۰۰
09:18

لغو فیلترینگ تلگرام نیازمند تأیید سازمان اطلاعات روسیه

02:001000

سازمان اطلاعات روسیه هنوز لغو کامل فیلترینگ تلگرام را در این کشور تأیید نکرده است.

به گزارش کارگروه شبکه‌های اجتماعی سایبربان؛ رئیس بخش اطلاع‌رسانی در حوزه امنیت اطلاعات دپارتمان فناوری‌های اطلاعات مسکو اعلام کرد هنوز تلگرام در روسیه لغو فیلتر نشده است.

به گفته والری کاماروف (Valeriy Komarov)، چنانچه بر اساس تصمیم دادگاه قضاوت شود، تلگرام هنوز در روسیه رسماً در حالت فیلتر باقی‌مانده است، چراکه اف‌اس‌ب (FSB) هنوز در خصوص اجرای تعهدات پیام‌رسان اطلاع‌رسانی نکرده است. یکی از شروط برداشتن فیلتر تلگرام انتقال اطلاعات لازم ازجمله کلیدهای رمزگشایی به اف‌اس‌ب و سازمان‌های انتظامی است.

بنابه اظهارات این مقام دولتی، دادستان کل درخواست فیلتر تلگرام را در ماه آوریل 2018 به روسکام نادزور ارسال کرد. بااین‌حال،  فیلتر از سوی دادستانی کل ارتباطی به محدودیت مستقیم دسترسی به تلگرام ندارد و فقط منابع مشخصی را در پیام‌رسان ممنوع می‌کند. تصمیم لغو کامل فیلتر تلگرام می‌بایست با اف‌اس‌ب هماهنگ شود و نه با دادستانی کل.

پیشتر روسکام‌ نادزور اعلام کرده بود آمادگی پاول دورف برای مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی در تلگرام را مثبت ارزیابی کرده است. براین اساس محدودیت‌های دسترسی به این پیام‌رسان که از بهار سال 2018 اعمال‌شده است، طبق هماهنگی‌های انجام‌شده با دادستان کل فدراسیون روسیه برداشته می‌شوند.

اواخر ماه آوریل سال 2020 برخی نمایندگان حزب «روسیه عادل» مجلس دومای روسیه لایحه‌ای مبنی بر رفع فیلتر تلگرام آماده کرده و به میخائیل میشوستین، نخست‌وزیر روسیه و وزارت ارتباطات ارائه داده بودند.

نمایندگان حزب «روسیه عادل» معتقد بودند تلگرام به‌راحتی توسط کاربران روس مورداستفاده قرار می‌گیرد و در صورت وجود فیلتر نیز با ابزارهای رایگان، رفع فیلتر می‌شود.

آن‌ها اعلام کرده بودند تلگرام یک سرویس رسمی نهادهای دولتی بوده و از طریق آن اطلاعاتی در خصوص کروناویروس به کاربران ارائه می‌شود و تلاش‌های ناکام برای فیلتر آن تنها به اعتبار دولت لطمه می‌زند. پاول دورف نیز از این ابتکار عمل حمایت کرده بود.

منبع
سایبربان
لینک کوتاه
https://silentbrains.ir /?p=1247

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند