۲۶ / ۰۱ / ۱۴۰۰
07:54

راه‌اندازی پلتفرم جمع‌آوری داده در روسیه

02:171050

وزارت ارتباطات روسیه به همراه شرکت‌های خدمات اینترنتی پلتفرم جدیدی راه‌اندازی کرد.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ وزارت ارتباطات روسیه در گزارشی اعلام کرد در قالب طرح فدرال «مدیریت دولتی دیجیتال» به‌اتفاق شرکت میل.آریو گروپ (Mail.ru Group) یک پلتفرم دولتی برای جمع‌آوری داده‌ راه‌اندازی کرده است.

قرار است این پلتفرم از راه دور اماکن میراث فرهنگی را کنترل کرده و اقدام به مانیتورینگ وضعیت اکولوژیک مناطق مختلف روسیه بکند.

این سامانه دولتی در زمان واقعی داده‌های مربوط به وضعیت اماکن فرهنگی و غلظت مواد مضر در اتمسفر را پردازش کرده و اطلاعات را به سامانه «راه‌حل ابری خودکارسازی فعالیت‌های کنترل و نظارت» انتقال می‌دهد. به‌این‌ترتیب نهادها تصویر کاملی از وضعیت اماکن را بدون نیاز به انجام اقدامات کنترل دریافت می‌کنند.

آلِک کاچانوف، معاون وزیر ارتباطات روسیه در این خصوص اعلام کرد:

ساخت پلتفرم جمع‌آوری داده نمونه بارزی از تحول دیجیتال در بخش مهم اجتماعی با به‌کارگیری فناوری‌های نوین است. در مرحله دوم پروژه، یک سیستم نظارت بر محیط‌زیست در زمینه حفاظت از منابع آبی و همچنین یک‌راه حل برای شناسایی موارد ساخت‌وساز غیرقانونی و نقض پارامترهای ساخت‌وساز ایجاد خواهد شد.

این پلتفرم مبتنی بر فناوری اینترنت اشیاء Mail.ru IoT Platform است که امکان جمع‌آوری، پردازش و ذخیره داده‌ها را فراهم می‌سازد. در حال حاضر سامانه مذکور در برخی مناطق روسیه در حال آزمایش است.

به‌عنوان نمونه، در ایالت چلیابینسک، وضعیت جو را کنترل کرده و با سنسورهای مخصوص میزان غلظت مواد مضر را در مناطق مسکونی ثبت می‌کند. در ایالت ولوگدا، با کنترل  دما، رطوبت هوا، سطح دود، درز و ترک‌های نمای ساختمان بر وضعیت اماکن میراث فرهنگی نظارت می‌کند، در ایالت کالوگا نیز به شناسایی موارد قطع غیرقانونی درختان جنگل کمک می‌کند.

پاوِل گانتاریِف، مدیرعامل واحد فناوری‌های دیجیتال شرکت میل.آریو نیز اعلام کرد:

اینترنت اشیاء کاربردهای گسترده‌ای دارد: از حفاظت از طبیعت گرفته تا نظارت بر سیستم حمل‌ونقل و زمین‌های کشاورزی. هر یک از ما فایده استفاده از چنین سیستم‌هایی را در خود احساس می‌کند: هوا پاکیزه‌تر شده و ترافیک کمتر می‌شود و محصولات با کیفیت‌تر. خوشحالیم که فناوری‌های Mail.ru Group بخشی از چنین پروژه مهمی شده‌اند.

پلفترم دولتی جمع‌آوری داده‌ در قالب برنامه ملی «اقتصاد دیجیتال» راه‌اندازی شده است. قرار است بر اساس طرح‌های موجود، استاندارد جدیدی تدوین شود تا امکان استفاده از این فناوری‌ها در مناطق دیگر روسیه نیز فراهم شود.

منبع
سایبربان
لینک کوتاه
https://silentbrains.ir /?p=1139

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند